Ach ta záda


atrofie kosterní a svalové hmoty

před 5 lety

Ach ta záda...??‍♀️

Začněme od začátku, opice slezla ze stromu a vzpřímila se. V tomto okamžiku přesunula svou celou váhu na dolní končetiny a zatížila páteř. Díky této změně máme větší kolena než jiní savci chodící po čtyřech. Jdeme dál o další milióny dopředu k Homo Erektus ( člověk vzpřímený) lovec a sběrač. Je soběstačný, jídlo si musí obstarat sám. Nechci, abyste se nyní přesunuli na strom či hrabali v zemi a okusovali stromy či jiné plodiny neznámého původu. Pojďme se jen podívat, na co jsme milióny let byli nastavení a co se změnilo v rámci našeho současného žití. Sběrač a lovec si potravu sháněl sám, často ušel i 15 km, vylezl na strom, hrabal se v zemi. Když odpočíval, seděl na tvrdé zemi s nohama zkříženýma či nataženýma, opřený možná jen o strom. Žádná židle, gauč či pohodlné křeslo. Tak co myslíte? Škodí snad židle, máte nyní sedět v podřepu či jen stát? To rozhodně ne. Co je problémem dnešní doby je doba strávená na židli, zvlášť pokud nejste aktivní po zbytek dne, dní. Co je teda problém? Za pohodlné a dlouhé sezení platíme krutou daň – naše svaly atrofují (mizí – snižují se), zejména v partiích zádových a břišních svalů, které nám stabilizují trup. Z hlediska svalové aktivity se sezení moc neliší od ležení v posteli. Jistě víte, že ležení v posteli má na člověka zhoubné účinky. O inaktivitě (neaktivitě) jsme si již dřív povídali – co tělo nepotřebuje, toho se zbaví. Při minimální fyzické aktivitě atrofují svaly, oslabujeme srdce, ubývá nám kosterní hmota. Delší pobyt na židli má téměř stejný efekt jako ležení, jelikož při sezení také nepoužíváme svaly nohou. A pokud má vaše pracovní křeslo opěrku zad, rukou a hlavy – přestanete používat skoro všechny svaly. V delší časové nečinnosti svalů tyto tkáně chřadnou a ztrácejí svalová vlákna, zejména pomalá vlákna související s vytrvalostí. Měsíce a roky sezení na pohodlných židlích oslabují svaly trupu a břicha a přispívají rychlé únavě. Také i výrazně zkracujeme svaly, svaly se přestanou napínat. Tady přichází problém se zkrácením kyčelního kloubu, který se kříží v přední části pánve. Když máme tyto kyčelní flexory zkrácené, nakláníme pánev dopředu a to vede k zakřivení bederní páteře. Doporučím občas u dlouhého sezení zařadit strečink – protažení. Pravidelně vstávejte a protahujte se. Pokud to shrneme, ať žijete kde žijete, naše riziko bolesti zad ve spodní části páteře se pohybuje okolo 60-90% a to platíme za naše pohodlí a dlouhé hodiny sezení. Myslím, že se shodneme, že trochu doplácíme v rámci evoluce na dvojitě zakřivenou páteř, jež proklela lidskou linii od okamžiku, kdy jsme se před 6 000 000 let postavili na zadní.

A víte, že bolest zad je nejčastější příčinou invalidity? Co by si asi počal lovec a sběrač s bolestí zad? Nejspíš by neulovil, co by chtěl a co víc – těžko by se mu podařilo utéct před divokými šelmami. V rámci přirozeného výběru jsme byli odolní vůči bolestem zad, ovšem náš rozvoj a pohodlí situaci výrazně změnilo. Normální zdravá záda potřebují jistý stupeň pružnosti, síly a vytrvalosti. Lidé, kteří často sedí mají slabá a nepružná záda a daleko víc trpí natažením svalů a přetrženými vazy, přetížením kloubů a vyhřezlými plotýnkami, když svá záda vystaví neobvyklému a stresujícímu pohybu. Mají zkrátka slabší svaly, menší pružnost kyčlí a páteře.

Platíme až moc za naše pohodlí, které se stále zvyšuje. Máme se nejlépe za celou dobu, kdy člověk začal pobývat na této planetě, ovšem někdy za cenu bolestí a nemocí z nadbytku energie a stále snižující se fyzické aktivitě.

Pěkný večer Pavla


Fotogalerie


Sdílet




Objednávky na čísle

739 634 273