Příběh čokoládového dortu


před 5 lety

Příběh čoko dortu v našem organismu.

Můj slíbený článek na dobrou noc.

Představte si, že jste si právě vychutnali velký čokoládový kus dortu, jehož hlavními surovinami k přípravě byla mouka, máslo a cukr. Jakmile máte dort v žaludku, trávící soustava ho začne rozkládat na tuky a sacharidy. Ty se posléze přenesou z tenkého střeva do krevního řečiště, kde je čekají různé osudy. Osud tuků určují játra. Trochu energie spálí hned, trochu uloží do svalů, ale zbytek roznáší krev po celém těle do specializovaných tukových buněk – adipocitů. Běžný člověk má desítky miliard těchto buněk. Když se obsah tuků v buňce zvětší, buňka se nafoukne. Když ještě rostete, buňky se dělí, ale jakmile dorostete, buňky nabývají na objemu. Tloustneme. Ty co máme pod kůží nám zvětšuje podkožní tuk, ten až tak rizikový není, až na svou hmotnost, kterou výrazně zatěžujeme celý kosterní aparát a klouby. Dále máme tuk ve svalech a další tuk obklopuje naše orgány, tzv. viscerální tuk. Buňky viscerálního tuku se chovají jinak než podkožní. Řada dnešních kardiovaskulárních onemocnění má přímou souvislost s množství viscerálního tuku. Na ten už umíráme – infarkt, mrtvice, ateroskleróza.

Další složkou dortu je sacharid. Enzymy v našich slinách začínají sacharid štěpit na jednoduché cukry. Glukózu a fruktózu. Na obalech to naší výrobci nerozlišují. Jednoduché cukry nám hodí do pytle s cukry z ovoce. Tělo to ale řeší a zásadně. Tělo ví, že cukr není cukr a takto reaguje. Jak to teda probíhá v tom našem těle? Glukóza se odštěpila a putuje do střeva a také do krevního řečiště. Tento stav po konzumaci dortu má jeden háček, je moc rychlý. Příliv glukózy přichází raketově a co víc, je ji moc. Na to zareaguje slinivka a přepálí vypuštění inzulínu do krve. Velké množství glukózy je pro tělo toxické a proto máme tuto regulaci krevního cukru- inzulín. 20% glukózy dortu skončí v játrech a přemění se na glykogen (zásobní forma glukózy). Zbylý přebytek cukru tělo přeměňuje na tuk, který buď hromadí v játrech nebo posílá do krve, kde už jsme si řekli jak končí jeho transport. Co je ještě průšvih, je fakt, že jak velmi rychle hladina cukru v krvi stoupne, okamžitým cílem těla je co nejrychleji glykemii srazit a my máme vzápětí zase chuť či hlad. Druhým typem cukru je fruktóza. Nastražte uši!!! Na rozdíl od glukózy, kterou umíme metabolizovat (spalovat), fruktózu zcela zásadně metabolizují játra. Jenže pozor, množství fruktózy, které játra dokáží využít je malé a tak se veškerá fruktóza proměňuje na tuk, který se opět hromadí v játrech nebo odkládá do krve v podobě tuku a už víme kam ho zanese, že? Naše trávicí soustava se nevyvinula na tak rychlé spalování přebytečného cukru a tak reaguje jediným možným způsobem, posílá přebytečnou energii do viscerálního tuku a způsobuje řadu symptomů pro vznik metabolického syndromu (smrtící kvarteto – pamatujete? Vyysoký krevní tlak, vysoká hladina triglyceridů a glukózy v krvi, nedostatek HDL a nadbytek LDL) Bez ohledu na to odkud pochází energie zda-li z tuků v kombinaci cukrů či jen cukrů – díky inzulínu tloustneme.

A teď příklad s jablkem. Jak reaguje tělo když sníte cca 100 g jablko? Když se soustředíme pouze na cukr, jablko ho obsahuje o mnoho méně. Jablko má 30% obsah glukózy a obsahuje dužninu a slupku. Obě tyto složky obsahují vlákninu, kterou dortík nemá. Vláknina hraje důležitou roli v tom, jak cukry z jablka trávíte. Z vlákniny se skládají stěny buněk, ve kterých jsou uložené jablečné cukry a tím se zpomaluje uvolnění cukrů do krve. Vláknina funguje jako bariéra. – zpomaluje transport. Jablko nás tím déle zasytí a co víc, cukry se budou uvolňovat pomaleji. Samozřejmě, pokud sníte koš jablek na posezení, také můžete přibrat, ale to se v praxi moc nekoná. Co najdeme v jablku je také fruktóza. Poslední dobou ji démonizujeme a především pro vynález poslední doby, zisk fruktózy z kukuřice, je levná a je všude. Představte si, že šimpanzi se celý život živí ovocem, takže musejí trávit hodně fruktózy. Přitom oni ani jiní milovníci fruktózy po ní netloustnou. Proč fruktóza v syrovém stavu přispívá k obezitě méně než fruktóza ve zpracovaném ovoci nebo jiných na ni bohatých potravinách, jako neako nápoje a ovocné džusy? Odpověď je jednoduchá. Souvisí s rychlostí zpracování. Už je to jasné. Nápoje v žaludku nic nezastaví – krevní cukr se řítí rychlostí blesku do jater a tam – děj se vůle boží – přeměna na tuk je jasným cílem této chvilkové radosti a opojení se cukry.

Věřím, že jsem to popsala srozumitelně. Pochopte- není cukr jako cukr. Sáhněte vždy po kvalitních obilovinách a především CELOZRNNÝCH – kde najdete zastoupenou vlákninu. Ta zabrzdí transport a o tom to je. Ovoce nepijte, pračlověk neměl mixér, aby si dělal smothie. Narušíme tím cennou vlákninu. Máme zuby – používejme je. Předejdeme tím špatnému rozložení zubů a nepříjemnostem s tím, že se nám nevyklubou zuby moudrosti.

 

Pěkný večer přeje Pavla


Fotogalerie


Sdílet




Objednávky na čísle

739 634 273