RAKOVINA PRSU – JAK BOJOVAT PROTI RAKOVINĚ STRAVOU?


strava a zdraví

před 5 lety

RAKOVINA PRSU – JAK BOJOVAT PROTI RAKOVINĚ STRAVOU?

Víte, že rakovina prsu a prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním ne jen u nás, ale i ve světě? A víte, že strava úzce souvisí s výskytem tohoto onemocnění?

Pojďme se podívat nejprve na to co to rakovina prsu je a jak vzniká.

Maligní nádor prsu vzniká stejně jako jiné typy rakoviny a to, nekontrolovatelným dělením buněk a jejich dalším šířením dal do organismu. Tento termín se označuje jako genetická mutace (mutace genu – chcete-li). Prsní buňky mohou mutovat z mnoha příčin. Abychom to pochopili, musíme se vplížit až na chromozom. Každý z chromozomů má molekuly zvané DNA. Pokaždé když se buňka dělí, vytvoří se přesná KOPIE genu. A tady nastává riziko, že u dělení se může vyskytnout chyba a dojde k mutaci genu. Čím rychleji tkáň roste, tím větší je šance, že vznikne mutace. Nebojte, náš organismus má i ochranné mechanismy, tzv. korekční enzymy DNA, které hlídají všech 23 párů chromozomů. Výzkumníci odhadují, že denně opraví tisíce buněčných mutací. Bohužel pozor, ještě je zde vliv genetiky a některé ženy mohou tyto dispozice podědit.

A kdo je hlavním viníkem, který podněcuje dělení prsních buněk? Na vině je estrogen. A to je také důvod proč se spojuje s rakovinou prsu.

ESTROGENOVÉ NEBEZPEČÍ

Estrogeny patří do skupiny zvané STEROIDNÍ ESTROGENY. Termín estrogen se spojuje s několika vzájemně úzce souvisejícími typy, které se odvozují z hlavního estrogenu v ženském organismu a to ESTRADIOLU.

Pojďme se nyní podívat na estrogenový cyklus.

1. Organismus produkuje estrogen

2. Estrogen v organismu cirkuluje

3. Estrogen se naváže na estrogenový receptor

4. Estrogen je rozštěpen a eliminován

A teď podrobněji. Kde se tvoří? Především ve svalech, vaječnících a tuku. Možná se vám to spojí s tím, proč děvčata s velmi nízkou tukovou hmotou nemenstruují. Estrogen spouští menstruační cyklus, a když se nevytvoří, reakce neproběhne. Zase naopak – čím víc tuků, tím víc estrogenu. Proto jsou velmi ohrožené i ženy s nadváhou a obezitou. Tak a máme vyrobený estrogen, co s ním? Cirkuluje krevním oběhem a míří k prsům a dalším orgánům. Jakmile se naváže na GVPH (globulin vázající pohlavní hormon) je stažen z krevního oběhu transportován do výše uvedených tkání, kde aktivuje DNA této buňky, následkem toho dostane buňka pokyn pro RŮST. Tento proces lze srovnat se zámkem a klíčem. Estrogenový hormon je klíč a estrogenový receptor je zámek a buněčná DNA je motor. A tak nastartujeme celý proces dělení buněk. Fajn, jdeme dál. Estrogen když splní svůj úkol je rozštěpen a vyloučen střevy nebo močí, ale pozor, část estrogenu se ve střevech zase obnoví a vrací zpět do těla, aby se opět účastnila hormonální aktivity. Pojďme ještě zmínit typy hlavního štěpení estrogenu. C-12 je ten aktivní a C-2 zůstává neaktivní. Výzkumy zjistily, že C-12 může napadnout DNA a způsobit abnormální růst buněk. Bylo zjištěno i větší množství C-12 u žen, kde se vyskytla v rodině rakovina či u samotných postižených žen rakovinou. Další výzkumy prokázaly, že v různých druzích ovoce a zeleniny jsou látky, které omezují tvorbu C-12 a podporují tvorbu bezpečného neaktivního estrogenu C-2.

Všimli jste si kolik ještě ujíme hormonu ze stravy? A víte, že estrogen se váže na tuk? Co takové kravské mléko. Krávy – dojnice, jsou stále březí a estrogen přechází do mléka. V malém množství konzumace mléka riziko není a zajímavostí je, že fermentováním se účinek estrogenu zničí. Co dál? Kdo má ovulaci každý den? Slepice. Estrogen najdeme i ve vejci. A nyní je zde skupina tzv. Fytoestrogenů. Máme se jich obávat či nikoliv?

Pamatujete na naší anketu? 5x denně? Program 5 x denně pro zdraví, který prosazuje NCI, vychází z vědecky podloženého závěru, že jakmile 5x denně zařadíme různé druhy ovoce a zeleniny, snižujeme riziko rakoviny.

Které jsou pro nás tak významné?

KOŠŤÁLOVINY (ZELÍ, BROKOLICE, KVĚTÁK, KAPUSTA, ŘEDKEV, TUŘÍN, KŘEN, ŘEŘICHA, KEDLUBEN, ŘEDKVIČKA..)

Obsahují síru – známý je sulforafan, který zvyšuje zásoby detoxikačních enzymů v játrech, střevech a dalších tkáních. Tyto velmi výkonné enzymy neutralizují efekt jedovatých chemikálií (pesticidy, výfukové plyny, průmyslové exhalace..).Nezapomeňme, že košťálová zelenina je citlivá na teplo, proto ji nepřipravujte příliš dlouho. Doporučuje se jako prevence mít košťálovou zeleninu min 3x týdně.

SÓJA – IZOFLAVONY

Sója, sója, sója…tak zatracovaná pro své strumigeny, kterých má méně než zelí.

V sóji najdeme látky jako izoflavony, fytáty, saponiny, steroly a inhibitory proteáz. Všechny tyto látky, které jsem zmínila patří do antikarcinogenního arzenálu. My se nyní zaměříme pouze na izoflavony. Izoflavony (fytoestrogeny) mají obrovskou schopnost ovlivnit estrogenový receptor. Sójové estrogeny jsou mnohem slabší než přirozené estrogenové hormony, ale umí se navázat na receptor v prsní buňce (pamatujete zámek a klíč), ale co je u nich jiné? Neumí se zámkem otočit. Nespustí reakci. Tímto se normální působení v prsní tkání oslabí. Tento stav je doporučován, ženám s mastopatií či v menopauze, kdy dochází ke kolísání hormonu. Laboratorními výsledky tento děj potvrdili i vědci a co víc? Při zkoumání stravovacích zvyklostí žen v Číně, bylo prokázáno, že ženy mají daleko víc sójových produktů ve stavě a tím menší riziko vzniku nádoru prsu. Údajně zkonzumují 35g sójových bobů a s tím až 150mg izoflavonů denně oproti tomu Američané pouze a jen 2g sójových produktů.

KAROTENOIDY

- čínské zelí, mrkev, řepa, rajče, řeřicha, kapusta, tykev, špenát, tuřín, paprika a z ovoce – meruňky, ananas, mango, meloun, kaki, švestky, broskve, papája.

Jde zde o přímou souvislost vit. A a karotenoidů. V podobě doplňku stravy mohou být škodlivé, ale ze stravy se s nimi nepředávkujete. Karotenoidy mají blahodárný efekt na buňky prsních tkání – působí jako ochrana. S hormonem estrogenem ovšem nemají nic dočinění.

VLÁKNINA

Vláknina je považována za důležitou součást naší stravy a zcela oprávněně. Rozlišujeme 2 verze vlákniny. Rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustnou stráví naše střevní bakterie, ale nerozpustnou bakterie nestráví. Vláknina čistí naše klky a mění kyselost střevní mikroflóry. Mezi vlákninou a estrogenem existuje jistá spojitost. Pamatujete, estrogen je eliminován ve střevech a mnohdy zpět vracen do organismu. Trvá mu 24 hodin, než je odveden ven a zde přichází náš kámoš-vláknina. Pomáhá nám odvést estrogen z těla ven. Pamatujte – čím víc estrogenu – tím větší je růst prsních buněk.

BIOFLAVONOIDY

Bioflavonoidy jsou velkou skupinou fytochemických látek, které se nacházejí v rostlinné říši. Rostliny nám poskytují řadu antioxidantů. Lékařští vědci již prokázali, že některé bioflavonoidy jsou schopné inhibitovat klíčové enzymy, které produkují estrogen. Takto se může omezit produkce estrogenu. Objevily se nové látky tzv. Limonen a lignany. Limonen se nachází v citrusech a lignany v celozrnných obilovinách (také v lněném semínku, rýži natural, fazolích).

Stojí za to j do jídelníčku zařadit.

Ač se to nezdá, ale naše civilizační nemoci můžeme do jisté míry ovlivnit stravou. Za mnohými jsou naše současné špatné stravovací návyky.

Pěkný večer přeje Pavla J.

Nutriční terapeut specialista :-)

Čerpáno z knihy. Rakovina prsu a zdravá výživa.


Sdílet




Objednávky na čísle

739 634 273