riziko
před 5 lety
U JÍDLA SE NEMLUVÍ
Aneb - pozor, aby vám nezaskočila nejen kost.
Člověk je jediným živočišným druhem, jemuž hrozí udušení, když spolkne něco moc velkého nebo je při jídle nepozorný. Tato příčina smrti je častější než byste řekli. Podle americké Národní rady pro bezpečnost (National Safety Council) je udušení potravou nejčastější příčinou smrtelné nehody ve Spojených státech - jde o celou 10tinu počtu úmrtí ve srovnání s autohavárií. Za srozumitelné mluvení platíme vysokou cenu.
Až si budete u jídla povídat s přáteli, uvědomte si, že zřejmě děláte dvě jedinečné věci: velmi srozumitelně mluvíte a přitom trochu nebezpečně polykáte.
Pomoc!
Dusili jste se někdy jídlem? Přečtěte si návod, jak sobě či někomu jinému zachránit život
Dušení. Nemáte ponětí, jak děsivé je, dokud ho nezažijete na vlastní kůži. Pobíháte okolo, lapáte po dechu a zbývá vám jen pár chvil, než vás neschopnost nadechnout se zabije. Co v takové chvíli dělat, jak si pomoct, když okolo nikdo jiný není a co rozhodně nedělat?
Zachovejte klid
Pokud zpanikaříte, sevře se vaše hrdlo ještě více a učiní tak uvolnění předmětu z krku ještě obtížnějším. Základem je proto zachovat klid a chladnou hlavu.
Odkašlejte si
Pokud to jde, zkuste své hrdlo uvolnit kašláním. Pokud máte hrdlo ucpáno jen částečně, mělo by to k uvolnění překážky stačit. Při kašlání se nahněte dopředu a dovolte tak gravitaci, aby přiložila ruku k dílu a pomohla vám.
Dejte někomu vědět
Pokud jsou vaše dýchací cesty úplně zablokované, nebudete moci kašlat ani vydávat jakékoli zvuky a budete potřebovat pomoc dalšího člověka. Ihned proto někoho, kdo je nejblíže po ruce, upozorněte, ať jste kdekoli. Nedělejte to, co v této situaci dělá většina lidí - neběžte na toaletu. Dušení jídlem se často stává v restauracích a lidé se při dušení kupodivu cítí trapně a chtějí se skrýt před zraky ostatních lidí. Tady jde ale o život a člověk u vedlejšího stolu může být někým, kdo vám jej nakonec zachrání.
Heimlichův manévr
Pokud se v blízkosti nenachází nikdo, kdo by vám pomohl, můžete Heimlichův manévr provést sami na sobě. Položte sevřenou pěst jedné ruky na místo těsně pod hrudním košem a pupíkem a druhou rukou ji ostře tlačte směrem nahoru a dovnitř. Dbejte, aby tento pohyb opisoval tvar písmena „J“. K vyvinutí tlaku můžete použít také roh židle tak, že na výše popsaném místě budete tlačit vaše tělo proti židli.
Nikdy nepoužívejte prsty
Nevkládejte si do úst prsty ve snaze odstranit překážku. V 9 z 10 případů se poté dušení ještě zhorší a překážka se ještě pevněji zaklíní v průdušnici.
Nebuďte zticha
Dle zkušenosti se děti, které mají úplně zablokovanou průdušnici, ztiší a ztuhnou tak, že si vůbec nemusíte všimnout, že se dusí. Jejich obličej postupně zčervená, zfialoví a poté, když hladina kyslíku klesne na kritické minimum, což se může stát velmi rychle, se zbarví do modrošeda. Důležité je chovat se přesně opačně a dát najevo, že nejste schopni popadnout dech.
Nejlepší léčbou je prevence
Prevence je samozřejmě lepší, než léčba a nutnost první pomoci. Abyste předešli dušení, vyvarujte se smíchu a mluvení během žvýkání a polykání jídla – toto je běžnou příčinou dušení. A rozhodně se nepouštějte do hry házení bonbonů do vzduchu a jejich chytání přímo do úst. Tato hra již způsobila řadu úmrtí. Soustřeďte se také vždy na to, co máte před sebou na talíři. Rýže, oříšky, kuličky pepře či jiné drobnosti se mohou během vaší bujaré konverzace velmi snadno dostat do dýchacích cest a způsobit vám nepříjemné dušení.
Krájení jídla na malé kousky
Vše, co projde prázdnou ruličkou od toaletního papíru, vám může potenciálně způsobit dušení. Proto nemá smysl krájet jídlo na malinké kousky. Namísto toho jídlo důkladně rozžvýkejte a jezte vždy trochu pomaleji.
Pozor na hrozny
Děti jsou pravidelně přijímány na pohotovost kvůli dušení se kousky prasklých nafukovacích balónků či kousky lepicí pásky. Další běžnou příčinou smrtí udušením jsou celé hrozny, které mohou uvíznout v průdušnici a zaklínit se, když tato dýchací trubice začne otékat. Řešením je i zde pořádné kousání.
Pěkný večer od čtení....?