Celozrnný špaldovo-žitný kváskový.
Potřebujete jen dva druhy muk, kvásek, vodu, troubu a formu na chléb. Celková váha po upečení je 1130 g.
Kváskový chléb vydrží i týden zabalený v utěrce a fólii, pakliže máte suchý vzduch v domě. Neplesniví díky kyselému prostředí, které plísně nemají rády.
Recept:
Vše promíchejte, zakryjte fólií a nechte 10 hodin v teplém místě nakvasit. Pokud je tepleji, kvásek je hotový dříve, to poznáte podle toho, že kvásek tzv. utíká.
Potom přidejte 350 g celozrnné špaldové mouky. Promíchejte a odeberte do původní sklenice od kvásku dvě polévkové lžíce kvásku na další pečení (nikdy nezavírejte víčko udusili byste ho). Do těsta přidejte 1 kávovou lžičku soli a kmín, promíchejte a dejte do sádlem vymazané formy na 2 hodiny kynout. Těsto opět přikryjte fólií.
Když se těsto „zvedne“, je čas péct. Prvních 10 minut při teplotě 220 °C, pak 40 minut při 200 °C. Pokud chcete mít kůrku po obvodu celého chleba, 10 minut před koncem vytáhněte, vyklopte a dejte jen na rošt dopéct.
Přeji hodně štěstí s pečením. Věřím, že si chléb zamilujete stejně jako já.
V čem je kváskový chléb lepší?
Chléb z kvásku je lépe stravitelný. V mouce je totiž přítomna kyselina fytová, která může spolu s dalšími minerály vytvářet těžce vstřebatelné sloučeniny ve střevech a zároveň odvádět z těla minerální látky. Kváskový chléb je ale bez droždí, takže musí déle kynout a kyselina fytová se v něm rozloží lépe.