Klasický jogurt zvládne každý, ale i ty rostlinné jsou snadné.
Oříškové jogurty.
Budete potřebovat tyto suroviny:
500 g oříškového mléka (nejlépe domácího) *
1⁄2 lžíce sladidla (nebo 3 datle)
1 lžička kávová agaru
startér (1 kapsle probiotik nebo lžíce jogurtu)
Jak na to:
Ořechové mléko smíchejte s agarem, sladidlem a zahřejte. Na mírném plameni vařte 5 minut. Hlídejte, míchejte. Vypněte a nechte vychladnout. Přidejte startér a nechejte fermentovat. My máme troubu s možností využít program "výroba jogurtu". Celý proces jak jsem vypozorovala je jednoduchý. 5-6 hodin udržet jogurty v teplotě 40 stupňů. Dřív jsem dělala jogurty i v pekárně na chléb.
Po ukončení fermentace ihned vložte jogurty do lednice, kde vám zaručeně vydrzí 2-3 dny. Možná i déle, ale u nás se brzy sní.
*Výroba mléka:
Z celých ořechů a semínek:
rozmixujete 2 minuty a poté můžete přecedit. Já necedila, mixér mi vše rozmixuje bezezbytku.
Postup výroby jogurtu:
Použijte 1 lžičku práškového agaru na 4 hrnky rostlinného mléka:
- Přelijte do sklenice (konzistence bude zatím tekutá) a nechte jogurt fermentovat.
Startér.
Startovací jogurt může být buď kupovaný, anebo doma vyrobený. Rostlinný, bezlaktózový nebo i živočišný. Při nákupu jogurtu (ať už jako startér k výrobě domácích jogurtů, anebo ke konzumaci), zkontrolujte obsažené ingredience. Vyhněte se těm jogurtům, které obsahují aditiva, stabilizátory a umělé příchutě. A také se podívejte, že jogurt obsahuje živé kultury a není pasterovaný (měl by být uchovaný v lednici). Bílý jogurt je tou nejvhodnější volbou.
Jogurt funguje podobně jako kvásek. Lze ho množit. Doma vyrobený jogurt můžete použít jako startér pro další dávku jogurtu. Postupem času se ale probiotické kmeny oslabí, proto je čas od času (např. při každé druhé či třetí dávce) vhodné opět použít probiotika (v kapsli nebo prášku) či opět kupovaný jogurt.
Jogurt je vhodný pro lidi trpící intolerancí na laktózu a můžou využít i vegani.